• Mobile network coverage in Cambodia
This dataset visually presents comprehensive maps detailing the extent of the mobile network coverage of Cellcard, Metfone, and Smart across Cambodia. This network map shows the...
• Forest cover in Cambodia (2015-2022)
• Reclassifying natural protected areas in Cambodia
This dataset collects data on the reclassifying of protected areas by increasing the area and decreasing the area of ​​protected areas in Cambodia, such as: protected landscape,...
• Results on the national assembly's election (2023)
This dataset contains information from the National Election Committee (NEC) on the official results of the 7th national assembly election in 2023. According to the election res...
• Land cover in Cambodia (2015-2020)
The Cambodia national Land Cover time series (2015-2020) was derived from the Biophysical M&E Dashboard tool, being used by USAID/Cambodia to track performance and report on lan...
• Digital Elevation Model from SRTM (Shuttle Radar Topography Mission)​ in Cambodia
According to the Jet Propulsion Laboratory website, the source mentioned that on September 23, 2014, the White House announced the highest-resolution topographic data generated ...
• The official results of the 5th mandate Commune/Sangkat Council Election 2022
This dataset shows the official results of the 5th mandate Commune/Sangkat Council Election 2022 (1. List of voters and percentages of each party, 2. List of party voters and po...
• Solar power plant in Cambodia
The dataset of a solar power plant in Cambodia is extracted from the Mekong Infrastructure Tracker Dashboard available in Cambodia. The solar power plants dataset involved the u...
• Percentage of voters for the 5th mandate Commune/Sangkat council election in 2022
This dataset describes the number of communes, polling stations, the total population registered to vote and went to the polls, and the percentage of people who went to the poll...
• Global building footprints​ in Cambodia
According to Bing Maps, the global building footprints around the world have been detected in 776,712,641 building footprint polygon geometries between 2014 and 2021 including M...
• Targeted areas for the implementation of the Innovation for Social Accountability in Cambodia (ISAC) in 2022
This dataset defines the target areas to be implemented in 2022 under MoU between NCDDS and Family Health International (FHI360) on the implementation of Social Accountability f...
• Poor household in Cambodia
This dataset shows the percentage of poor households and the number of poor households in each province of the Kingdom of Cambodia, which is extracted from the website of IDpoor...
• Population census 2019 (Final population totals)
This dataset provides a final result census of the population in the Kingdom of Cambodia in 2019, which shows the total population, total population of males and females, total ...
• Reserved hospitals for COVID-19 in capital city and provinces in Cambodia
This dataset shows the list of reservations for CODVID-19 in capital city and provinces in Cambodia, issued by the General Department of Clean Water of the Ministry of Industry ...