Dataset reference date | November 4, 2021 |
Positional Accuracy | Locations in the Foreign Investment in Cambodia are determined by the village or commune, or province location from the archives or research references. |
Logical Consistency | The mixed details and information of the dataset come from a variety of sources , including ODC's existing datasets. Mostly, gathering information of the sources has been drawn from News, publicly available websites, and national and international datasets. In the context from reliable sources, the dataset has been identified its accurate information, depending on the evidences of the stated sources. |
Completeness | The level of completeness in the dataset is the primary key point in the list indexes depicting underlying information of the investment context. The further enhancement of this particular dataset is taking into account the progressive approach in both spatial data and non-spatial data being updated and aggregated. Amendment of the dataset may carry out when available information is collated. |
Process Step | This aggregate dataset was accumulated and compiled by Open Development Cambodia (ODC) teams from sources, highlighting government websites and reports, News, and national/international datasets. The data gathering from the sources is in various formats, then transforms into a google document file. Next, the data will display in the available download formats such as CSV and SQLite in the ODC web portal. |
Lineage | Council for the Development of Cambodia (CDC): Royal Gazette of Cambodia; News; OpenCorporates; other reports in public domain etc. |
Responsible party | Contact information for the relevant individual or institutions about the dataset at the following addresses: - The Council for the Development of Cambodia (CDC) Address: Government Palace, Sisowath Quay, Wat Phnom, Phnom Penh, Cambodia. Website: www.cambodiainvestment.gov.kh - Virtus Media Pte., Ltd. (Khmer Times) Address: Lot#1381, National Road 2, Sangkat Chak Angre Krom, Khan Meanchey, Phnom Penh, Kingdom of Cambodia. Telephone: +855 23 881 591/ +855 23 881 691 Website: https://www.khmertimeskh.com - OpenCorporates Address: Headquarters at London, UK Website: http://opencorporates.com/ |