• Supporting state-building for democratisation? A study of 20 years of Swedish democracy aid to Cambodia
• A legal brief on Cambodia’s Covid-19 Law used to persecute human rights defenders and other activists
Concerns about the Covid-19 Law were quickly realised when it was immediately used to authorise sweeping restrictions, including repressive lockdowns and the arrests of journali...
• Webpage capture on a news article of Kandal Heavy Fuel Oil Power Plant
Webpage capture on the article of Kandal Heavy Fuel Oil Power Plant depicts the Kandal Province 400 MW heavy fuel oil power plant was the first power project completed following...
• Investing in logistics for sustainable economic growth: Background studies for the preparation of Cambodia logistics master plan
This study aims to focus on Cambodia's trade competitiveness, assessment of the legal and regulatory framework for the logistics sector and monitoring and evaluation framework f...