102.48151075062452 |
On the company website, Indochine Mining Limited holds 12 concessions in Ratanakiri province. In contrast, some sources reported the number of concessions up to 19; out of this number, 5 concessions were reportedly located in Kratie, 1 in Stung Treng and 13 in Ratanakiri. Like Indochine Mining, the website of Angkor Gold Corp lists only 7 concessions, instead of 8 concessions, by excluding the one in Siempang project.
This interactive map contains all of the data that is currently available to ODC and is not exhaustive. Projects or areas with publicly known boundaries are mapped as polygons; those without publicly known boundaries are represented as dots on the map. The dots are placed in the center of the closest known geographical area and thus do not represent exact locations. The development landscape is constantly changing, and there are also additional developments for which data is not available. While ODC takes every effort to ensure that the details in this map are accurate and up to date, some of the projects or areas marked on the map may have since been modified or cancelled since the map was published. Moreover, additional developments may have been approved that are not yet included here.
Available data was collected from many sources by ODC’s mappers such as government documents, news, company profiles, NGO reports and other publications in pdf and shapefile formats. The data in pdf format was then transformed to shapefile format by geo referencing, and digitizing. The data in shapefile then transformed to SQLITE format was finally exported to DB_TABLE, and WMS that can download as KML, Shapefile and GEOJSON files.
The mining concession data available on ODC's website are from various sources:- Announcement 2017-2020 - Prakas from 1995-1997, Royal gazette;- Mining licenses from 2008-2012, Ministry of Industry Mines and Energy; - Ministry of Commerce's online database (the data were collected from the site in 2014 and 2016);- 2012 Mining company table from NGO Forum;- Company profile websites; - FA website's TWG - F&E: list of land for mineral areas 2005;- Transol Corporation's report 2012: Cambodia - New project 100% granted – Andong Bor;- Mineral company in Cambodia table, updated by EISEI in June 2012;- By 2013, 26 companies granted mining exploitation license in Preah Vihear, Cambodia Express News (CEN) reported, on March 19, 2014;- 16 companies are conducting underground metal ores exploration in Uddor Meanchey province, by Koh Santepheap Daily; - On November 19, 2013, Chinese Mining Firm Plans Siem Reap Extraction, by The Cambodia Daily; and- Mitsui Mineral Development Engineering's progress report 2009:The Master Plan Study for Promotion of the Mining Industry in the Kingdom of Cambodia.