West bounding coordinates | 102.34538725917648 |
Process Step | Basic Information of school 2012: Open Development Cambodia (ODC) downloaded the data from HDX (https://data.humdata.org) as ESRI shapefile and exported it to KML and GeoJSON extensions. Then, ODC visualized this data on CatoDB for creating a layer on ODC map explorer https://opendevelopmentcambodia.net/map-explorer. Basic Information of school 2014: ODC downloaded the non-spatial data from the Ministry of Education Youth and Sports website then spatially join with the locations from Basic Information of school 2012. Then ODC exported it to KML and GeoJSON extensions. Then, ODC visualized this data on CatoDB for creating a layer on ODC map explorer. |
Lineage | Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA) in Asia and the Pacific. Email: unocha@un.org Website: http://www.unocha.org/Ministry of Education Youth and Sport in CambodiaAddress: #80, Norodom Blvd. Phnom Penh, Kingdom of Cambodia. Email: nfo@moeys.gov.kh / webmaster@moeys.gov.kh . Telephone: +855 23 219 285 . Website: http://www.moeys.gov.kh/en/home.html |
Responsible party | Humanitarian Data Exchange (HDE) Email: hdx@un.org . Website: https://data.humdata.org/ Ministry of Education, Youth and Sports Address: 80 Preah Norodom Blvd (41), Phnom Penh |
Metadata creator information | Metadata last updated on 2017-012-07. For inquiries contact: Open Development Cambodia (ODC). Address: #43 St. 208, Phnom Penh, Cambodia. Email: contact@opendevcam.net Website: http://www.opendevcam.net |
Attributes | Province: Province name ;School_cod:Code of School;Commune:Commune name;District:District name;School_nam:Name of school;Village:Village name;School_typ: Type of school;Type_code: Type of school by code; Classes: Number of class; Location: Location in Rural or Urban; Room:Number of room; Teach_staf: Number of teacher; Non_teach: Number of non-teacher staff;Enrol: Student enrollment |