[Draft] Completed environmental and social impact assessment (ESIA) for Agro-industrial plantation in Kratie Province
Metadata last updated on 2021-07-20. For inquiries contact: Open Development Cambodia, Email: contact@opendevcam.net, Website: http://www.opendevcam.net Address: 43 St. 208, Phnom Penh, Cambodia. |
The company has headquarter in Trapeang Sre village, Pi Thnou commune, Snoul district, Kratie province, Kingdom of Cambodia. Tel: (855) 97 160 999 / (855) 12 776 047 |
| Granted area | 5436.0 |
| Contract term | 70.0 |
| Land use planning | The company has received an economic land concession from the Royal Government of Cambodia through Provincial Governor and Minister of Agriculture, Forestry and Fisheries on the actual land area of 5,436 hectares in Chit Borey, Kratie Province. Rubber plantation areas are 5,000 hectares and other 436 hectares are other infrastructures. |
The main goal of this land concession investment is to contribute to the sustainable development of the agricultural economy and to reduce the poverty of the Cambodian people by investing in restoring and increasing agricultural production by developing rubber plantations to increase economic efficiency. The objectives of this investment project are as follows: - Increase agricultural productivity on deforested land in concession areas through the development of agro-industrial rubber plantations. - Expand forest cover lost by previous anarchic deforestation, replacing rubber forest to increase the amount of forest cover to protect the natural environment in the concession area. - Contribute to rural economic development, increase income for people living near land concessions in order to reduce poverty in accordance with the policy of the Royal Government of Cambodia. - Promote the processing of agricultural products, especially rubber products and other products such as cashews for domestic demand and export, etc. |
About 1,044 workers, technicians and managers will be employed in the first year and increased to 1,825 in the fifth year. From the sixth to the tenth year, the company plans to employ more than 1,521 people. |
| Number of created jobs | 1521.0 |
Cambodian workers who have already been recruited by the company, the company plans to train more technical skills in 1-3 months or more, depending on the need. Workers have the opportunity to study at the plantation site with technical experts by hands-on experience. |
| Total amount of social fund | 25000.0 |
The company plans to spend an additional of USD 30,000 per year on environmental resources and USD 25,000 per year for social. |