This dataset presents information on forest cover loss caused by forest fires in Cambodia from 2001 to 2024. The data were downloaded from Global Forest Watch and subsequently uploaded to the ODC website.
Data Resource Preview - Forest cover loss from fire by region
• Forest cover reporting
Dataset reference date January 28, 2026
Logical Consistency The methods behind this data have changed over time. Be cautious comparing old and new data, especially before/after 2025.
Completeness The completeness of data according to Global Forest Watch. "Forest cover loss from fire”. Accessed on 09/02/2026 from www.globalforestwatch.org.
Process Step The data were extracted from Global Forest Watch via the link https://gfw.global/QE2iB1 in CSV format and then uploaded to the Open Development Cambodia (ODC) website.
Lineage Global Forest Watch: https://www.globalforestwatch.org/dashboards/global/?category=fires&location=WyJnbG9iYWwiXQ%3D%3D
Responsible party Global Forest Watch, 10 G Street NE Suite 800 Washington, DC 20002, USA
Metadata creator information Metadata last updated on 2026-02-10. For inquiries contact: Open Development Cambodia. Address: 23B, St. 606, Phnom Penh, Cambodia. Email: contact@opendevcam.net, Website: http://www.opendevcam.net
Attributes iso: International Organization for Standardization; umd_tree_cover_loss__year: Tree cover loss by year data provided by the University of Maryland (UMD); umd_tree_cover_loss__ha: Tree cover loss data provided by the University of Maryland (UMD) in hectare; umd_tree_cover_loss_from_fires__ha: Tree cover loss from fire data provided by the University of Maryland (UMD) in hectare;