None: cambodia-organization License: CC-BY-4.0
Delcom Cambodia Pte. Ltd had been granted exploration license in an area of 216 Km2 in Phnom Dek, Preah Vihear province and 198 Km2 in Kravar, Kampong Thom province. The detaile...
• Newsletter: Mining in Cambodia
This newsletter demonstrated its findings with scientific data supported revealing a high prospect sites for gold/copper mining extraction in north-eastern parts of Cambodia. Mi...
• Newsletter: Ratanakiri Mining Project
This newsletter demonstrated satellite photo depicting prospect sites in Rattanakiri province. Moreover, the company also claimed with their expertise in exploring mining to low...
• Company Search: Renaissance Minerals (Cambodia) Limited.
A resolution to change company's name from 02 Minerals (Cambodia) limited. to Renaissance Minerals (Cambodia) Limited., which caused by the previous director resignation resulte...
• Astra Resources Plc: Company's Structure
This screenshot document is about information of Astra Resources' structure posted on the company's old site and ODC's working group screenshot-ed it as referencing information ...
• Metallic Minerals: Companies' Names & Concession Areas
This screenshot document is about detailed information of names and concession location of companies conducting Metallic Minerals (gold, iron, copper, etc.) exploration listed o...
• Business registration: Angkor Gold Corp (Cambodia) Co., Ltd.
This document contained information about business registration as Angkor Gold Corp (Cambodia) Co., Ltd. The information highlighted registration number, place of registration d...
• Business registration: Michelle Corporation
This content provided information about Michelle Corporation as a Single Member Private Limited company. The company registered at Ministry of Commerce and was rewarded 99-year ...
• Business registration: Maxum Metals Pty Ltd
Maxum Metals Pty Ltd registered Ministry of Commerce is Single Member Private Limited company. This business head office located at #193Eo, Street 63, Sangkat Boeung Keng Kang 1...
• Business registration: Kingdom Mining Co., Ltd
This content showed information about Kingdom Mining Co., Ltd, a Single Member Private Limited company, registered at Ministry of Commerce. Its head office located at # 139, San...
• Business registration: Khov Primsec Co., Ltd
This section summarized information about Khov Primsec Co., Ltd., a Single Member Private Limited company, registered at the ministry of commerce. Its head office located at # 3...
• Company Search: Khmer First Coal Mining Group Co., Ltd.
These screenshot documents are about information of Khmer First Coal Mining Group Co., Ltd. registered in the ministry of commerce. The information posted on the ministry's webs...
• Business registration: Guang Xi Nonferrous Metal Group (Cambodia) Co. Ltd.
This section provided detail information of Guang Xi Nonferrous Metal Group (Cambodia) Co. Ltd. with its registration number on December 14, 2009. The company registered at Depa...
• Company Search: General Gold Metal Group Co., Ltd.
These screenshot documents are about information of General Gold Metal Group Co., Ltd., previously named General Gold Metal Group Plc, registered in the ministry of commerce. Th...
• Business registration: Chong San Ocean Development Co., Ltd.
This screenshot document was about detailed information of Chong San Ocean Development Co., Ltd., a private limited company, registered at the ministry of commerce. The business...
• Company Search: China Northern Mining (Cambodia) Co. Ltd.
These screenshot documents are about information of China Northern Mining (Cambodia) Co. Ltd. registered in the ministry of commerce. The information posted on the ministry's we...
• Business registration: China Forwin International Investment Phnom Penh Mining Co, Ltd.
This is a detailed information of China Forwin International Investment Phnom Penh Mining Co, Ltd. The company was registered at the Ministry of Commerce, for the term of 99 yea...