Sub-decree No.250 on on downsizing 512.42 hectars in Keo Seima district, Mondulkiri province from Snoul Wildlife Sancuary, Seima Biodiversity Conservation in Mondulkiri and Forest Cover 2002 for reclassification of private state land and land planned for social land concession for granting as Pnong indigenous communal ownership for 1 community with 93 families
Land area of 512.42 hectare was given to Management Committee of State Land in Mondulkiri to manage and provide land as a Communal Ownership to 93 families of Pnong indigenous c...
Collection of manuals on a process and methodology for identifying and registering indigenous people communities as legal persons, and registration of indigenous people's communal land
The annex of Collection of manuals on a process and methodology for identifying and registering indigenous people communities as legal persons, and registration of indigenous p...
Prakas No.123 on the Registration of Community Fisheries in Kampong Thom, Prey Veng, Kratie, Ratanak Kiri, Kandal, and Kampot Province
31 community fisheries in Kampong Thom,Prey Veng, Kratie, Ratanak Kiri, Kandal, and Kampot provinces were officially registered and recognized by Ministry of Agriculture, Forest...
Prakas No.628 on the Registration of 57 Community Fisheries in Kampong Thom, Koh Kong, Preah Sihanouk Kratie, Ratanakiri and Stung Treng provinces
57 community fisheries are registered and officially recognized by the Ministry of Agriculture Forestry and Fisheries. Among them, 1 of which is located in Kampong Thom province...
Press release on 3 indigenous communities to receive communal land titles
Three indigenous villages comprising 329 families in the northeast region of Cambodia have been granted communal land titles by the Royal Government, the first to be issued in t...
Decision No. 1212 on Issue the Mineral Exploration License to Allumina (Cambodia-Vietnam) Co. Ltd.
This Decision is to issue the licence for Allumina (Cambodia-Vietnam) Co. Ltd. located in #61, Street 315, Sangkat Boeung Kak II, Khan Toulkork, Phnom Penh to explore the bauxit...
These screenshot documents are about information of (Cambodia) Cement Chakrey Ting Factory Co., Ltd. registered in the ministry of commerce. The information posted on the minist...
A protected forest for the conservation of genetic resources, water resources, plants and wildlife was established in Mondulkiri province. The protected forest is organized and ...
Visualizing land concessions over time (Screen shot of Dong Nai concession)
A screen shot of an interactive map showing the ELC granted to Dong Nay [Dong Nai] in 2010.
Based on the results of the inter-ministerial committee meeting for assessment, measurement and evaluation of the economic land concessions (ELCs) dated on 3 August 2015, the Of...
Visualizing land concessions over time (Screen shot of Leang Bou concession)
A screen shot of an interactive map showing the ELC granted to Leang Bou in 2010.
This the cases study of Gati village, Keo Seima district and Pou Rapeth village, Pechreada District, Mondulkiri province in 2009. The objective of the case studies of Analyzing ...
Business registration: Cambo Cana Kiri Development Ltd
This written information highlighted company profile of Cambo Cana Kiri Development Ltd., a private limited company; and their head office located at # 178Eo, Street 112, Sangka...
This screenshot document provides information of Kampot Cement Co., Ltd. registered at the Ministry of Commerce. The Concrete Production Aggregete Co., Ltd has 3946.975 and SCI ...
Report: 2011 results & 2012 work plan - general department of mine resources
This content had detailed information of 2011 work achievement of Department of Mine Resource, Ministry of Industry, Mine and Energy; and of 2012 work plan. In 2011, the officer...
This screenshot document is about detailed information of Va Ly Heng Peanich Group Co., Ltd. registered in the ministry of commerce. The information is posted on the ministry's...
Notice of Establishment of Commercial Enterprise: Wing Srun Co, Ltd
This screenshot document is about detailed information of Wing Srun Co, Ltd registered in the ministry of commerce. The information is posted on the ministry's website and ODC's...
Report on Mining Sector in Cambodia
The report is prepared to study the Mining Sector in Cambodia. By 2012, there has been approximately 60 mining companies got the license to explore on the land concession partic...
Notice on amendment of memorandum and articles: Cement Chakrey Ting Factory Co.,Ltd
This screenshot is an amendment of memorandum and articles of Cambodia Cement Chakrey Ting Factory Co.,Ltd. The registration was done with the Ministry of Commerce. The Chairman...
Business registration: Sino Create (Cambodia) Investment Co., Ltd.
The section showed information about initial registered form of Sino Create (Cambodia) Investment Co., Ltd. as a Private Limited company to Single Member Private Limited company...