Law on the Approval of the Paris Agreement on Climate Change
The Paris Agreement on Climate Change is an agreement within the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) dealing with greenhouse gas emissions mitigation,...
Law on Statistics
The law is intended to control any work related to the collection, processing, collection, analysis, publication and dissemination of statistical data.
This zoning guideline on protected areas in Cambodia was established for all stakeholders to use as the basic references for zoning the natural protected areas of Cambodia which...
Sub decree No. 50 on the identification of community of Ou Ya Dav National Park with 528.97 hectares of land in Ta Kok Chray village, Bar Kham commune, Ou Ya Dav district, Ratanak Kiri province
This Sub-decree aims to identify a community in Ou Ya Dav National Park which consists of 528.97 hectares of land in Ta Kok Chray village, Bar Kham commune, Ou Ya Dav district,...
Sub decree No. 212 on the identification of community in Roniem Daun Sam Wildlife Sanctuary with 1500 hectares of land in Tuol Pongro commune, Malai district, Banteay Meanchey province
This Sub-decree aims to identify a community in Roniem Daun Sam Wildlife Sanctuary which consists of 1500 hectares of land in Tuol Pongro commune, Malai district, Banteay Meanch...
Sub decree No. 307 on the identification of community in Botum Sakor National Park with 8906 hectar of land in Botum Sakor district and Kiri Sakor district, Koh Kong province
This Sub-decree aims to identify a community in Botum Sakor National Park which consists of 8906 hectares of land in Botum Sakor district and Kiri Sakor district, Koh Kong provi...
Sub decree No. 179 on the identification and distribution of the management zone of Peam Krasop Wildlife Sanctuary in Koh Kong province
This Sub-decree aims to identify and distribute the management zone in Peam Krasop Wildlife Sanctuary which consists of 25,897 hectares of land into 4 zones such as core zone, c...
Sub decree No. 236 on the identification of community of Peam Krasop Wildlife Sanctuary with 1,053 hectares of land in Stueng Veaeng commune, Khemara Phoumin district, Koh Kong province
This Sub-decree aims to identify a community in Peam Krasop Wildlife Sanctuary which consists of 1,083 hectares of in Stueng Veaeng commune, Khemara Phoumin district, Koh Kong p...
Webpage capture on news about 16 metallic mining companies in Oddar Meanchey province
Webpage capture of relevant information about Mesco to mine gold
This document was captured from the Phnom Penh Post news on Mesco Gold, an associated company of India-based Mesco Steel, will pay $1.2 million for the rights to mine gold in Ra...
Company profile of Mesco Gold (Cambodia) Ltd
Mesco Gold (Cambodia) Ltd has registered its business registration at Ministry of Commerce in Cambodia as single member private limited company. The objective of its business is...
Notice of establishment of commercial enterprise: Xing Yuan Kanng Yeak Co., Ltd.
These screenshot documents are about information of Xing Yuan Kanng Yeak Co., Ltd registered in the Ministry of Commerce. The information posted on the ministry's website includ...
Company Overview of Astra Resources Plc
Bloomberg's website has published overview of Astra Resources Plc, engaging in mining iron ore, coal, and other steel making commodities. Its mining operations include thermal c...
Second Exploration License No. 1274 on Authorizing Zhong Xin Industrial Investment (Cambodia) Co., Ltd to Conduct Metallic Ores Exploration
This license authorizes Zhong Xin Industrial Investment (Cambodia) Co., Ltd, address House number 20, street 294, Sangkat Tonle Basac, Khan Chamkar Morn, Phnom Penh, to conduct ...
Mineral companies in Cambodia by EISEI network
The list of the mineral companies was compiled and updated in June 2012 by EISEI network. All of the information were originally collected from mining provincial departments of ...
Company Profile of Ratanak Kenertec Resources Ltd
Ratanak Kenertec Resources Ltd has registered its business registration at Ministry of Commerce in Cambodia as the private limited company. The business objective of the company...