Sub-decree No.125 on downsizing 1496.3127 hectares in Ou Chum district, Ratanakiri province from forest cover 2002 and reclassifying to private state land for granting purpose to Kreung indigenous communal ownership for one community and issue ownership of land parcel
Land area of 1496.3127 hectare in Ou Chum district, Ratanakiri province has downsized from Forest Cover 2002 and reclassified as "State Private Land" for granting purpose as communal ownership to 205 families of Kreung indigenous community on 21 land parcels including 02 parcels for residential, 09 parcels for traditional agriculture, 07 for swidden farm, 02 parcels for land of guardians, and 01 parcel for burial forest land in Kalai commune, Ou Chum commune, Pouy commune and L'ak commune, Ou Chum district, Ratanakiri province.
Data Resource Preview - Sub-decree No.125 on downsizing 1496.3127 hectares in Ou Chum district, Ratanakiri province for forest cover 2002 and reclassifying to private state land for granting purpose to Kreung indigenous communal ownership for one community and issue ownership of land parcel
Document reference # 125
Adoption date/Enacted/Promulgation date/Signing date June 16, 2016
Effective/Enforced Date June 16, 2016
Land area of 1496.3127 hectare in Ou Chum district, Ratanakiri province has downsized from Forest Cover 2002.