Webpage capture on the news article of Royal Group to build US$300m international airport on Koh Rong island
The Royal Group Koh Rong Development Company, a Royal Group Co Ltd subsidiary, will build an international airport on Koh Rong which will take five years to complete. The agreement on the airport master plan was signed on 18 January under the presidency of the Minister in charge of the State Secretariat of Civil Aviation Mao Havannal and Chairman of the Royal Group Koh Rong Development Company Neak Oknha Kith Meng. The construction of Koh Rong International Eco-Tourism Airport (Category 4C) in the Koh Rong development area will cost US$300 million and is set for completion within a period of five years.
| Created | August 1, 2023 |
| Name | Webpage capture on the news article of Royal Group to build US$300m international airport on Koh Rong island |
The Royal Group Koh Rong Development Company, a Royal Group Co Ltd subsidiary, will build an international airport on Koh Rong which will take five years to complete. The agreement on the airport master plan was signed on 18 January under the presidency of the Minister in charge of the State Secretariat of Civil Aviation Mao Havannal and Chairman of the Royal Group Koh Rong Development Company Neak Oknha Kith Meng. The construction of Koh Rong International Eco-Tourism Airport (Category 4C) in the Koh Rong development area will cost US$300 million and is set for completion within a period of five years. |