Prakas on the establishment of "Tumnob Or Ta Ka'ek" Community Protected Area of Kulen-Promtep Wildlife Sanctuary in Antil village, Yeang commune, Choam Ksant district, Preah Vihear Province
The Prakas is to establish Tumnob Or Ta Ka'ek" Community Protected Area of Kulen-Promtep Wildlife Sanctuary in Antil village, Yeang commune, Choam Ksant district, Preah Vihear Province, with a total area of 1,907 hectares. The aim of this establishment is to improve sustainable usage and management of natural resources and contribute to the livelihood improvement of the local communities according to the policy of the Royal Government of Cambodia
Data Resource Preview - Prakas on establishment of "Tumnob Or Ta Ka'ek" Community Protected Area of Kulen-Promtep Wildlife Sanctuary in Antil village, Yeang commune, Choam Ksant district, Preah Vihear Province