Sub-decree No.71 on defining and reclassifying the 2 377 hectares of the sustainable areas located in Sihanouk National Park "Ream" as the state private land
This sub-decree was issued by the Royal Government of Cambodia with the decision to reclassify the 2 377 hectares of sustainable use areas, located in Sihanouk National Park "Ream" at Prey Nob district, Preah Sihanouk city, to state private land and granted to Evergreen Success and Asia Resort Development Co., Ltd for development concession.
Data Resource Preview - Sub-decree No.71 on defining and reclassifying the 2 377 hectares of the sustainable areas located in Sihanouk National Park "Ream" as the state private land
Adoption date/Enacted/Promulgation date/Signing date June 23, 2008
Effective/Enforced Date June 23, 2008
Publication reference Economic, Social And Cultural Council (ECOSOCC)
Economic, Social And Cultural Council (ECOSOCC)
Address: Office of the Council of Minsters, No. 41 Russian Blvd, Phnom Penh, Cambodia, 2nd floor east wing of the Vimean Sontipheap. Contact: Phone/Fax: (+855) 23 221 440, Email: info@ecosocc.gov.kh