Sub-decree no. 237 on the adjustment area of Boeung Ta Mok (Boeung Kob Srov) in Phnom Penh
This sub-decree shows the land that was cut into 3 (three) areas with a total area of 303716 square meters (three hundred and three thousand seven hundred and sixteen square meters) located in Sangkat Ponsang, Khan Praek Pnov, Phnom Penh, which is defined in sub-decree no. 20. On February 3, 2016, on the area of Boeung Ta Mok (Boeung Kob Srov) with an area of 3,239.7 hectares located in Phnom Penh as the state public property to reclassify from the state public property to the state private property.
Last updated | April 25, 2023 |
Created | April 25, 2023 |
Name | Sub-decree no. 237 on the adjustment area of Boeung Ta Mok (Boeung Kob Srov) in Phnom Penh |
This sub-decree shows the land that was cut into 3 (three) areas with a total area of 303716 square meters (three hundred and three thousand seven hundred and sixteen square meters) located in Sangkat Ponsang, Khan Praek Pnov, Phnom Penh, which is defined in sub-decree no. 20. On February 3, 2016, on the area of Boeung Ta Mok (Boeung Kob Srov) with an area of 3,239.7 hectares located in Phnom Penh as the state public property to reclassify from the state public property to the state private property. |