Sub-decree No. 209 on Cutting and Reclassifying 5,851.74 hectares of Forest Cover and ELCs in Preah Vihear province
Cutting 5,851.74 ha in Chomkar Sromov village of Pa-harl commune in Preah Vihear city, O Talok village of Romtom commune in Roveang district, and Morech and Kdark villages of Sroyang commune in Kulen district of Preah Vihear province: 2,479.88 ha from 2002 Forest Cover, and 3,371.86 ha from ELCs of Kim Chea Toun Group Co., Ltd, China Great Cause (Cambodia) Investment, Green Choice (Cambodia), and Seila Damex; Reclassifying 5,323.28 ha as state private land for donating to 1,198 families; and Reserving 528.46 ha for physical infrastructure development.
Data Resource Preview - Sub-decree No. 209 on Cutting and Reclassifying 5,851.74 hectares of Forest Cover and ELCs in Preah Vihear province