Sub-decree No.125 on the modification of the area of ​​Boeung Ta Mok (Boeung Kob Srov) in Phnom Penh
This sub-decree shows the​ modification of ​​74,855 square meters (seventy-four thousand eight hundred and fifty-five square meters) located in Trapeang Veng village, Sangkat Kork Roka, Khan Prek Pnov, Phnom Penh, which is defined in sub-decree No. 20, dated February 3. 2016 on the area of ​​Boeung Ta Mok (Boeung Kob Srov) with an area of ​​3,239.7 hectares in Phnom Penh as state public land and granted the ownership to 23 families represented by Phin Phi and Sum Phal, the original owners.
Data Resource Preview - Sub-decree No.125 on the modification of the area of ​​Boeung Ta Mok (Boeung Kob Srov) in Phnom Penh