ការ​សិក្សា​ពី​ការ​ចូលរួម​របស់​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ក្នុង​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ឃុំ​-​សង្កាត់​ នៅ​ក្នុង​ឃុំ​ ចំនួន​ ៨​ ស្ថិត​នៅ​ប៉ែក​ឥ​សាន​នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា​
គម្រោង​នេះ​ស្វែង​យល់​ពី​អ្វី​ដែល​បាន​អនុវត្ត​នា​ពេល​កន្លង​មក​ និង​ អ្វី​ដែល​អាច​ធ្វើ​បាន​សម្រាប់​អនាគត​ ក្នុង​ការ​លើកកម្ពស់​សិទ្ធិ​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ នៅ​ក្នុង​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ឃុំ​-​សង្កាត់​។​ ដើម្បី​ធ្វើការ​សិក្សា​នេះ​ វិទ្យាស្ថាន​ខ្មែរ​ដើម្បី​លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ​ (KID)​ ធ្វើការ​សិក្សា​ពី​កត្តា​ដែល​ជំរុញ​ និង​ រារាំង​ជនជាតិ​ដើម​ភាគ​តិ​ត​ក្នុង​បោះ​ឆ្នោត​ តាម​រយៈ​បទ​សំភាសន៍​នៅ​ក្នុង​សហគមន៍​ជា​ច្រើន​ ដែល​បាន​ជ្រើសរើស​ធ្វើ​ភាគសំណាក​។​ KID​ បាន​ធ្វើការ​សន្មត់​ថា​ ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​ត្រូវ​បាន​ជ្រើសរើស​មានចំណេះ​ដឹង​លើ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ និង​ចេះ​ភាសា​ខ្មែរ​តិចតួច​ ហេតុនេះ​ហើយ​ទើប​ពួក​គេ​ជួប​ប្រទះ​ផល​ពិបាក​ និង​ចំនួន​អ្នកបោះឆ្នោត​មាន​ចំនួន​តិច​ជាង​សហគមន៍​ជនជាតិ​ខ្មែរ​ទូទៅ​ និង​ងាយ​រង​គ្រោះ​ក្នុង​ការ​ទទួល​ឥទ្ធិពល​។​ KID​ បាន​រក​ឃើញ​ថា​ ការ​រារាំង​ដែល​បាន​សន្មត់​ទុក​ មិន​បាន​ជះ​ឥទ្ធិពល​ទៅ​លើ​ចំនួន​អ្នក​ទៅ​បោះ​ឆ្នោត​របស់​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ មាន​ចំនួន​តិច​ជាង​សហគមន៍​ខ្មែរ​ធម្មតា​នោះ​ទេ​។​ ទោះបីជា​មិន​បាន​ស្គាល់​ពី​បេក្ខជន​ និង​និ​តិ​វិធី​នៃ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​តាម​រយៈ​សារព័ត៌មាន​ ប៉ុន្តែ​មាន​ប្រជាជន​ច្រើន​បាន​ទៅ​បោះ​ឆ្នោត​។​ ទិន្នន័យ​បាន​បង្ហាញ​ថា​ ការ​ជួប​ប្រជុំ​ផ្ទាល់​គឺជា​វិធីសាស្ត្រ​ដ៏​ល្អ​សម្រាប់​ការ​ផ្តល់​ព័ត៌មាន​ទៅ​កាន់​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​។​ ទិន្នន័យ​នេះ​បាន​បញ្ជាក់​ពី​តម្រូវការ​នៃ​ការ​អប់រំ​លើ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ជា​ពីរ​ភាសា​ បញ្ហា​យេ​ន​ឌ័​រ​ និង​យុវជន​។​
មើល​ធនធានទិន្នន័យ - ការ​សិក្សា​ពី​ការ​ចូលរួម​របស់​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ក្នុង​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ឃុំ​-​សង្កាត់​ នៅ​ក្នុង​ឃុំ​ ចំនួន​ ៨​ ស្ថិត​នៅ​ប៉ែក​ឥ​សាន​នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា​
វិទ្យាស្ថានខ្មែរដើម្បីលិទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ
អាសយដ្ឋាន៖ ផ្ទះលេខ ៥ ផ្លូវ ៥៧ សង្កាត់បឹងកេងកង ១ ខណ្ឌចំការមន ភ្នំពេញ ប្រទេសកម្ពុជា ប្រអប់សំបុត្រ ១១៧ លេខទូរស័ព្ទ៖ (855) 023 214 928 ទូរសា៖ (855) 023 216 208 អ៊ីម៉ែល៖ director.kid@online.com.kh គេហទំព័រ៖ www.bigpond.com.kh