ប្រព័ន្ធយោងក្នុងលំហ |
បើយោងតាមព័ត៌មានលើគេហទំព័ររបស់ក្រុមហ៊ុនមួយនេះ ក្រុមហ៊ុន Indochine Mining Limited មានគម្រោងសម្បទានចំនួន ១២ នៅខេត្តរតនគិរី។ ប៉ុន្តែប្រភពផ្សេងទៀត បានរាយការណ៍សម្បទានរបស់ក្រុមហ៊ុន មានចំនួនសរុប ១៩, ក្នុងនោះ សម្បទានចំនួន៥ មានទីតាំងនៅខេត្តក្រចេះ, ១ នៅស្ទឹងត្រែង និង ១៣ នៅខេត្តរតនគិរី។ ដូចគ្នានេះដែរ គេហទំព័រក្រុមហ៊ុន Angkor Gold Corp បង្ហាញគម្រោងសម្បទានចំនួន ៧ ចៀសជាង ៨សម្បទាន ដោយមិនបានរាប់បញ្ចូលគម្រោងសម្បទាន ចំនួន ១ នៅសៀមប៉ាង។
ការចប់សព្វគ្រប់ |
ផែនទីអន្តរកម្មនេះមានទិន្នន័យទាំងអស់ ដែលអង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍមាននាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ។ គម្រោង ឬតំបន់ដែលមានព្រំប្រទល់ជាក់លាក់ ត្រូវបានគូសជាពហុកោណ ហើយចំណែកគម្រោង ឬតំបន់ដែលគ្មានព្រំប្រទល់ជាក់លាក់ ត្រូវបានគូសជាចំនុច នៅលើផែនទី ។ ចំនុចទាំងនេះត្រូវដាក់នៅចំចំនុចកណ្តាលនៃតំបន់ភូមិសាស្ត្រដែលគ្មានព្រំប្រទល់ជាក់លាក់ ដោយមិនតំណាងឲ្យតំបន់ជាក់លាក់ណាមួយឡើយ ។ ទិដ្ឋភាពអភិវឌ្ឍន៍តែងតែមានការផ្លាស់ប្តូរជាប្រចាំ ហើយក៏មានការបង្កើតទិន្នន័យថ្មីបន្ថែមសម្រាប់ប្រភេទទិន្នន័យ ដែលអង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍមិនទាន់មាន ។ ខណៈពេលដែលអង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍកំពុងខិតខំយ៉ាងខ្លាំងដើម្បីធានាថា ព័ត៌មានលម្អិតនៅលើផែនទីនេះមានភាពជាក់លាក់ និងទាន់សម័យ, ក៏មានគម្រោង ឬតំបន់មួយចំនួននៅលើផែនទីអាចមានការផ្លាស់ប្តូរ ឬត្រូវដកចេញ ។ បន្ថែមលើនេះ ការបង្កើតទិន្នន័យថ្មីអាចត្រូវបានយល់ព្រម តែមិនទាន់បានដាក់អោយប្រើប្រាស់ជាសារធារណៈ ។
ជំហាននៃដំណើរ |
ក្រុមការងារគូសផែនទីរបស់អង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍ ប្រមូលទិន្នន័យចេញពីប្រភពផ្សេងៗដូចជា៖ ឯកសាររបស់រដ្ឋាភិបាល សារព័ត៌មាន ទិន្នន័យក្រុមហ៊ុន របាយការណ៍អង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល និង ឯកសារបោះពុម្ពផ្សាយផ្សេងទៀត ក្នុងទម្រង់ជា pdf និង shapefile ។ ទិន្នន័យជា pdf ត្រូវបានប្តូរទៅជា shapefile តាមរយៈការធ្វើ geo referencing និង digitizing។ ចុងក្រោយទិន្នន័យជា shapefile ត្រូវបានបំលែងជា SQLITE នឹងត្រូវបានទាញចេញជាទម្រង់ផ្សេងៗដូចជា៖ DB_TABLE និង WMS ដែលអាចដោនឡូតជាទម្រង់ KML, Shapefile និង GEOJSON ។
Lineage |
សំណុំទិន្នន័យសម្បទានរ៉ែដែលអង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍមាន គឺយកចេញមកពីប្រភពផ្សេងៗដូចជា៖- សេចក្តីជូនដំណឹង ២០១៧-២០២០ - ប្រកាសពីឆ្នាំ ១៩៩៥-១៩៩៧ ដកស្រង់ចេញពី រាជកិច្ច- អាជ្ញាប័ណ្ណរ៉ែ ២០០៨-២០១២ របស់ក្រសួងឩស្សាហកម្ម រ៉ែ និងថាមពល- ទិន្នន័យនៅលើគេហទំព័ររបស់ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម (ទិន្នន័យទាំងនេះត្រូវបានទាញចេញនៅឆ្នាំ ២០១៤ និង ២០១៦) - តារាងក្រុមហ៊ុនរ៉ែ ឆ្នាំ ២០១២ របស់វេទិការនៃអង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល ស្តីពីកម្ពុជា- គេហទំព័រទិន្នន័យក្រុមហ៊ុន - FA website's TWG - F&E៖ បញ្ជីទីតាំងដីសម្រាប់តំបន់រ៉ែ ឆ្នាំ ២០០៥- របាយការណ៍ ឆ្នាំ ២០១២ របស់ក្រុមហ៊ុន Transol Corporation៖ កម្ពុជា - ទទួលបានគម្រោងថ្មី ១០០% នៅអណ្តូងបរ- តារាងក្រុមហ៊ុនរ៉ែនៅកម្ពុជា ដែលធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពនៅខែ មិថុនា ២០១២ ដោយ EISEI- គិតត្រឹមឆ្នាំ 2013 ក្រុមហ៊ុនចំនួន 26 បានចូលទៅធ្វើអាជីវកម្មរ៉ែនៅខេត្តព្រះវិហារ" ដោយដកស្រង់ចេញពី Cambodia Express News (CEN), ថ្ងៃទី ១៩ ខែ មិថុនា ២០១៤ - ក្រុមហ៊ុន ចំនួន 16 កំពុងរុករករ៉ែលោហៈក្រោមដីនៅខេត្តឧត្តរមានជ័យ ដោយដកស្រង់ចេញពី កោះសន្តិភាព ចុះថ្ងៃទី ១៩ ខែ វិច្ឆិកា ២០១៣ - ក្រុមហ៊ុនរ៉ែចិន គ្រោងទាញយករ៉ែនៅសៀមរាប ដោយដកស្រង់ចេញពី ឌឹខេមបូឌាដេលី ចុះថ្ងៃទី ១៩ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០១៣, និង- របាយការណ៍ឆ្នាំ ២០០៩ របស់ក្រុមហ៊ុន Mitsui Mineral Development Engineering Co., Ltd៖ ការសិក្សាស្រាវជ្រាវលើផែនការមេដើម្បីលើកកំពស់ឩស្សាហកម្មរ៉ែ នៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
ភាគីទទួលខុសត្រូវ |
ក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល
អាសយដ្ឋាន៖ លេខ ៧៩-៨៩ ផ្លូវប៉ាស្ទ័រ (៥១) សង្កាត់ផ្សារថ្មីទី ៣ ខណ្ឌដូនពេញ រាជធានីភ្នំពេញ ទូរស័ព្ទ៖ 023 219 574 Fax 023 219 584 សារអេឡិចត្រូនិច៖ info@mme.gov.kh គេហទំព័រ៖ www.mme.gov.kh