Last updated 24 ធ្នូ 2025
ឈ្មោះ កម្រងផែនការគ្រប់គ្រងបរិស្ថាននិងសង្គម សម្រាប់គាំទ្រហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ចំនួន៣សហគមន៍ក្នុងខេត្តកែប៖ សហគមន៍អូរក្រសារ ថ្មី និងកែប
គម្រោង LASED III គាំទ្រដល់គំនិតផ្ដួចផ្ដើមរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា លើការងារចុះបញ្ជីដីធ្លី ការកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងកម្មវិធីលើកកម្ពស់ជីវភាព។ គម្រោងនេះផ្ដោតគោលដៅជាក់លាក់លើសហគមន៍ងាយរងគ្រោះនៅតាមតំបន់ឆ្នេរចំនួន ១២ ក្នុងខេត្តកំពត កែប និងព្រះសីហនុ ដែលកំពុងរងការគំរាមកំហែងពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ រួមទាំងសហគមន៍នេសាទ និងសហគមន៍ទេសចរណ៍ផងដែរ។ គម្រោងនេះមានគោលបំណងពង្រឹងភាពធន់នៃសេដ្ឋកិច្ច តាមរយៈការគ្រប់គ្រងធនធានប្រកបដោយចីរភាព ការកែលម្អបច្ចេកទេសកសិកម្ម និងការបង្កើនប្រសិទ្ធភាពនៃការចូលទៅកាន់ទីផ្សារ។ ដើម្បីធានាឱ្យមានការអនុវត្តប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ ផែនការគ្រប់គ្រងបរិស្ថាន និងសង្គម (ESMP) ត្រូវបានរៀបចំឡើងសម្រាប់បណ្តុំទី ៦ (Cluster 6) ដើម្បីកាត់បន្ថយហានិភ័យនៅក្នុងសហគមន៍ចំនួន ៣ ក្នុងខេត្តកែប រួមមាន៖ សហគមន៍អូរក្រសារ ថ្មី និងកែប។