Last updated 23 ធ្នូ 2025
ឈ្មោះ កម្រងផែនការគ្រប់គ្រងបរិស្ថាននិងសង្គម សម្រាប់គាំទ្រហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ចំនួន៤សហគមន៍ក្នុងខេត្តព្រះសីហនុ៖ សហគមន៍ព្រៃនប់២ ចុងអូរ បឹងរាំង និងជ្រលង ស្ថិតនៅស្រុកព្រៃនប់
គម្រោង LASED III គាំទ្រដល់គំនិតផ្ដួចផ្ដើមរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា លើការងារចុះបញ្ជីដីធ្លី ការកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងកម្មវិធីលើកកម្ពស់ជីវភាព។ គម្រោងនេះផ្ដោតគោលដៅជាក់លាក់លើសហគមន៍ងាយរងគ្រោះនៅតាមតំបន់ឆ្នេរចំនួន ១២ ក្នុងខេត្តកំពត កែប និងព្រះសីហនុ ដែលកំពុងរងការគំរាមកំហែងពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ រួមទាំងសហគមន៍នេសាទ និងសហគមន៍ទេសចរណ៍ផងដែរ។ គម្រោងនេះមានគោលបំណងពង្រឹងភាពធន់នៃសេដ្ឋកិច្ច តាមរយៈការគ្រប់គ្រងធនធានប្រកបដោយចីរភាព ការកែលម្អបច្ចេកទេសកសិកម្ម និងការបង្កើនប្រសិទ្ធភាពនៃការចូលទៅកាន់ទីផ្សារ។ ដើម្បីធានាឱ្យមានការអនុវត្តប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ ផែនការគ្រប់គ្រងបរិស្ថាន និងសង្គម (ESMP) ត្រូវបានរៀបចំឡើងសម្រាប់បណ្តុំទី ៧ ដើម្បីកាត់បន្ថយហានិភ័យនៅក្នុងសហគមន៍ចំនួន ៤ ក្នុងស្រុកព្រៃនប់ ខេត្តព្រះសីហនុ រួមមាន៖ ព្រៃនប់២ ចុងអូរ បឹងរាំង និងជ្រឡង។