Webpage capture on the news article of court to try six over deadly Sihanoukville building collapse
Huot Vichet, provincial deputy prosecutor said Preah Sihanouk Provincial court will begin trying six people charged over the deadly building collapse which took the lives of 28 workers in June last year and the court will start hearing the case on June 25 or June 26. Among the six are four Chinese nationals who have been questioned by the court. The other two, a Cambodian and a Vietnamese national will be tried in absentia because they are on the run.
| Name | Webpage capture on the news article of court to try six over deadly Sihanoukville building collapse |
Huot Vichet, provincial deputy prosecutor said Preah Sihanouk Provincial court will begin trying six people charged over the deadly building collapse which took the lives of 28 workers in June last year and the court will start hearing the case on June 25 or June 26. Among the six are four Chinese nationals who have been questioned by the court. The other two, a Cambodian and a Vietnamese national will be tried in absentia because they are on the run. |