Webpage capture on the news article of casino workers protest unpaid wages
This webpage capture shows about after previous hostilities, on March 14, the union and the company had signed an agreement to end them, with the knowledge of the Department of Labor. On March 19, however, the union president was fired, along with other union members. The factory accused the union leader of engaging in something personal (union work) during work hours. Workers protested to oppose this move.
Last updated | April 22, 2024 |
Created | April 22, 2024 |
Name | Webpage capture on the news article of casino workers protest unpaid wages |
This webpage capture shows about after previous hostilities, on March 14, the union and the company had signed an agreement to end them, with the knowledge of the Department of Labor. On March 19, however, the union president was fired, along with other union members. The factory accused the union leader of engaging in something personal (union work) during work hours. Workers protested to oppose this move. |