Webpage capture on the news article about garment factory workers risk during commute stays perilous with two crashes in a week in Svay Rieng
The article discusses two separate accidents involving garment factory workers in Svay Rieng province, Cambodia. In both incidents, trucks carrying workers overturned, resulting in numerous injuries, some of them serious. The first accident occurred on March 9th, injuring over 50 workers, while the second happened just days later. The cause of the accidents is uncertain, but speeding, reckless driving, or tire explosions are potential factors, according to local police. The article highlights the dangers faced by garment workers during their daily commute, often on poorly maintained trucks that undergo minimal inspection.
Name | Webpage capture on the news article about garment factory workers risk during commute stays perilous with two crashes in a week in Svay Rieng |
The article discusses two separate accidents involving garment factory workers in Svay Rieng province, Cambodia. In both incidents, trucks carrying workers overturned, resulting in numerous injuries, some of them serious. The first accident occurred on March 9th, injuring over 50 workers, while the second happened just days later. The cause of the accidents is uncertain, but speeding, reckless driving, or tire explosions are potential factors, according to local police. The article highlights the dangers faced by garment workers during their daily commute, often on poorly maintained trucks that undergo minimal inspection. |