Final Report on Compliance Review Panel Request No. 2012/2 on the Greater Mekong Subregion Rehabilitation of the Railway Project in the Kingdom of Cambodia
This report was prepared by the Compliance Review Panel (CRP) in response to a request for compliance review of the Greater Mekong Subregion: Rehabilitation of the Railway in Cambodia Project. The purpose of compliance review under the Asian Development Bank’s (ADB) Accountability Mechanism is to investigate alleged noncompliance with ADB operational policies and procedures that directly, materially, and adversely affect local people during the formulation, processing, or implementation of an ADB-financed project. The review focuses on ADB’s conduct and not on that of the borrowing country, the borrower, the executing agency, or the project sponsor. As an independent body, the CRP reports to the ADB Board of Directors, from which it derives its authority to conduct compliance reviews. The Board approves the recommendations of the CRP, but not its findings or conclusions.
Data Resource Preview - Final Report on Compliance Review Panel Request No. 2012/2 on the Greater Mekong Subregion Rehabilitation of the Railway Project in the Kingdom of Cambodia