Sub-decree No. 82 on clearing 600 hectares of land in Ream Commune, Bit Trang commune, Prey Nup district, Preah Sihanouk province, from the flooded forest and the forest cover in 2002 to be reclassified as state private land and granted ownership to tycoon Seng Nhok and Lok Chumteav Ly Apon, president of De Premium Land Co., Ltd.
This sub-decree shows the clearing of 600 hectares of land in Ream commune and Bit Trang commune, Prey Nup district, Preah Sihanouk province, from the flooded forest and forest cover in 2002, to be reclassified as state private land. Granted ownership of 600 hectares of land in Ream and Bit Trang communes, Prey Nob district, Preah Sihanouk province to Oknha Seng Nhok and Lok Chumteav Ly Apon, President of De Premium Land Co., Ltd.
Data Resource Preview - Sub-decree No. 82 on clearing 600 hectares of land in Ream Commune, Bit Trang commune, Prey Nup district, Preah Sihanouk province, from the flooded forest and the forest cover in 2002 to be reclassified as state private land and granted ownership to tycoon Seng Nhok and Lok Chumteav Ly Apon, president of De Premium Land Co., Ltd