Sub-decree No. 80 on Cutting , Reclassifying and Reserving 3,416.14 hectares of Wildlife Sanctuary and ELCs in Uddor Meanchey Province.
Cutting 3,416.14 ha in Dei Kraham village of Trapaeng Prasat communes in Trapaeng Prasat district of Uddor Meanchey province: 1,274.65 ha from Kulen-Prumtep Wildlife Sanctuary, 742.82 ha from ELC of Tomring Rubber, and 1,398.67 ha from ELC of Tay Ninh Siem Reap Aphivat Caoutchouc; Reclassifying 2,693.79 ha as state private land for donating to 519 families; Reserving 722.35 ha for physical infrastructure development; and Granting ownership to 931 private land parcels.
Data Resource Preview - Sub-decree No. 80 on Cutting , Reclassifying and Reserving 3,416.14 hectares of Wildlife Sanctuary and ELCs in Uddor Meanchey Province.