This sub-decree expands Phnom Aural Wildlife Sanctuary from 253,750 hectares to 258,172 hectares in Kampong Speu, Kampong Chhnang, and Pursat provinces. The area comes from the combination of 253,750 hectares in the Royal Decree dated 1st November 1993 on the establishment of protected areas and parts of the Cardamom mountain biodiversity conservation corridor with an area of 4,422 hectares stated in Sub-Decree no. 07, dated 26th January 2017 on the establishment of biodiversity conservation corridor protected areas.
| Created | August 9, 2023 |
| Name | Sub-Decree no. 194 on reclassifying Phnom Aural Wildlife Sanctuary |
This sub-decree expands Phnom Aural Wildlife Sanctuary from 253,750 hectares to 258,172 hectares in Kampong Speu, Kampong Chhnang, and Pursat provinces. The area comes from the combination of 253,750 hectares in the Royal Decree dated 1st November 1993 on the establishment of protected areas and parts of the Cardamom mountain biodiversity conservation corridor with an area of 4,422 hectares stated in Sub-Decree no. 07, dated 26th January 2017 on the establishment of biodiversity conservation corridor protected areas.  |