Law Approving the Kingdom of Cambodia to be a Member of the Convention on Physical Protection of Nuclear Material
The Convention on the Physical Protection of Nuclear Material provides for certain levels of physical protection during international transport of nuclear material. It also establishes a general framework for cooperation among states in the protection, recovery, and return of stolen nuclear material. Further, the Convention lists certain serious offenses involving nuclear material which state parties are to make punishable and for which offenders shall be subject to a system of extradition or submission for prosecution.
Data Resource Preview - Law on Approving the Kingdom of Cambodia to be a Member of the Convention on Physical Protection of Nuclear Material (Khmer)
Document reference # NS/RKM/1005/029
Legacy reference document Law_Approving_the_Kingdom_of_Cambodia_to_be_a_Member_of_the_Convention_on_Physical_Protection_of_Nuclear_Material_KH__13.10.2005.pdf