Name Webpage capture on the news article of terminated workers reach agreement over unpaid compensation of Sofitel
The web page captures the terminated workers reach agreement over unpaid compensation of Sofitel. Based on this article, workers who had been terminated in August protested outside the Labor Ministry to demand outstanding payments, after officials had not forwarded their complaint to the Arbitration Council. As the outcome, the company reached a resolution with terminated workers on November 18. The hotel agreed to pay the terminated workers outstanding payments, including bonuses, seniority pay and the return of deposits collected from employees. They said they would calculate outstanding payments within a week, and make all payments by January 12.