Update on investment law in Cambodia
Cambodia is located in Southeast Asia and it is bordered by Thailand, Laos, Vietnam, and the Gulf of Thailand, making it an ideal country for import and export operations. Amid the backdrop of the pandemic, numerous investment projects have nevertheless been permitted by the government to operate in Cambodia. According to the latest available data, there were 134 investment project proposals approved in the first nine months of 2021 by the Council for the Development of Cambodia (CDC), of which 33 were established inside special economic zones.
Last updated | September 21, 2022 |
Created | September 21, 2022 |
Name | Update on investment law in Cambodia |
Cambodia is located in Southeast Asia and it is bordered by Thailand, Laos, Vietnam, and the Gulf of Thailand, making it an ideal country for import and export operations. Amid the backdrop of the pandemic, numerous investment projects have nevertheless been permitted by the government to operate in Cambodia. According to the latest available data, there were 134 investment project proposals approved in the first nine months of 2021 by the Council for the Development of Cambodia (CDC), of which 33 were established inside special economic zones. |