Last updated September 20, 2025
Name [English] Tracking The Impacts of the cash transfer program for the poor and vulnerable household during Covid-19 in Cambodia
The Royal Government of Cambodia successfully implemented the Cash Transfer Program for Poor and Vulnerable Households during Covid-19 in response to the economic challenges posed by the Covid-19 pandemic. Spanning 46 months, this initiative stands as the largest and longest running social assistance program in the country aimed at supporting household adversely affected by the pandemic’s socioeconomic fallout. Five rounds of impact assessments have demonstrated that the cash transfers yielded significant benefits for recipient households. Key positive outcomes include the restoration of household consumption, enhanced overall well-being and resilience, reduction in the sale of assets to cope with economic hardships, improved access to food and a more diverse diet, and decreased school drop-out rate among children.