Report: 2011 results & 2012 work plan - general department of mine resourcesThis content had detailed information of 2011 work achievement of Department of Mine Resource, Ministry of Industry, Mine and Energy; and of 2012 work plan. In 2011, the officers from the ministry and JICA expert team worked together to conduct a geographical research – field works conducted in Kratie, Steung Treng, and Ratanakiri for five day; and geographical survey with other companies exploring mine coal in Steung Treng; Kampong Thom; Mondulkiri; Odor Mean Chey; Banteay Mean Chey; Pursat; Preah Vihear; Takeo; and Kampot. Mine resource research – in 2011, the ministry granted business license to 24 companies to explore and doing research on mine potentiality prior to their operation. Thus the ministry sent the officers to study with companies on gold, ore mine, coal and metal mines; and did a summary of 2010 achievement and 2011 work plan. Mine for construction sector – granted 47 new licenses to operate stone quarry, extended 147 licenses, and terminate 50 licenses. Documentation and business registration work – update 48 companies address; revised fee charge to 5 companies; rewarded 24 new licenses; and 29 licenses to do metal mine; registered new 28 mining businesses; and terminated 11 exploring licenses. Database management – data on coal mining, stone quarry, and mine exploring study had been kept via GIS in a database. Cooperation and training – cooperation with KORES on Air Borne Survey in Steung Treng was for two weeks. The ministry signed MOU with UNDP on improving mine resource sector supported preparing national policy and law on mine for sustainability. Producing two years’ work plan 2011-2012 enabled supporting department of mine resource on national policy on mine. In regard to training, the ministry worked with AOTS, JICA, UNDP to provide training and learning opportunity inside and abroad. Tax collection on mine had been collected and monitored. And gender issues at workplace had been promoted via recruitment more female resource.
| Last updated | December 20, 2024 |
| Name | Report: 2011 results & 2012 work plan - general department of mine resources |
| Description | This content had detailed information of 2011 work achievement of Department of Mine Resource, Ministry of Industry, Mine and Energy; and of 2012 work plan. In 2011, the officers from the ministry and JICA expert team worked together to conduct a geographical research – field works conducted in Kratie, Steung Treng, and Ratanakiri for five day; and geographical survey with other companies exploring mine coal in Steung Treng; Kampong Thom; Mondulkiri; Odor Mean Chey; Banteay Mean Chey; Pursat; Preah Vihear; Takeo; and Kampot. Mine resource research – in 2011, the ministry granted business license to 24 companies to explore and doing research on mine potentiality prior to their operation. Thus the ministry sent the officers to study with companies on gold, ore mine, coal and metal mines; and did a summary of 2010 achievement and 2011 work plan. Mine for construction sector – granted 47 new licenses to operate stone quarry, extended 147 licenses, and terminate 50 licenses. Documentation and business registration work – update 48 companies address; revised fee charge to 5 companies; rewarded 24 new licenses; and 29 licenses to do metal mine; registered new 28 mining businesses; and terminated 11 exploring licenses. Database management – data on coal mining, stone quarry, and mine exploring study had been kept via GIS in a database. Cooperation and training – cooperation with KORES on Air Borne Survey in Steung Treng was for two weeks. The ministry signed MOU with UNDP on improving mine resource sector supported preparing national policy and law on mine for sustainability. Producing two years’ work plan 2011-2012 enabled supporting department of mine resource on national policy on mine. In regard to training, the ministry worked with AOTS, JICA, UNDP to provide training and learning opportunity inside and abroad. Tax collection on mine had been collected and monitored. And gender issues at workplace had been promoted via recruitment more female resource. |