Press release of Ministry of Environment No. 490 on the state land registration of Pream Krasaob wildlife sanctuary in Koh Kong province and Phnom Prech wildlife sanctuary in Mondulkiri province
According to this press release, the Peam Krasaob wildlife sanctuary in Koh Kong province and Phnom Prech wildlife sanctuary in Mondulkiri province were registered as state land in the purpose of formulating clear certificate of real estate for both wildlife sanctuaries with aims at reducing and eliminating offenses in state land encroachment as private ownership through measures of law as well as take part in strengthening the effectiveness of system management of all Natural Protected Areas
| Last updated | April 16, 2020 |
| Created | April 16, 2020 |
| Name | Press release of Ministry of Environment No. 490 on the state land registration of Pream Krasaob wildlife sanctuary in Koh Kong province and Phnom Prech wildlife sanctuary in Mondulkiri province |
According to this press release, the Peam Krasaob wildlife sanctuary in Koh Kong province and Phnom Prech wildlife sanctuary in Mondulkiri province were registered as state land in the purpose of formulating clear certificate of real estate for both wildlife sanctuaries with aims at reducing and eliminating offenses in state land encroachment as private ownership through measures of law as well as take part in strengthening the effectiveness of system management of all Natural Protected Areas  |