Fact sheet: Innovations for Social Accountability in Cambodia (ISAC) (English)Innovations for Social Accountability in Cambodia (ISAC) is a five-year (2019-2024) project funded by the United States Agency for International Development (USAID), implemented by FHI 360, with its partners Development Alternatives Incorporated (DAI), Internews, and ODC, working in parallel with the second phase of the Implementation Plan for Social Accountability (ISAF 2). ISAC supports demand side social accountability activities through grantee partners in 51 sangkats in seven municipalities of six provinces: Battambang, Banteay Meanchey (Poi Pet and Serey Sophorn), Siem Reap, Kampot, Kandal (Ta Kmao), and Kampong Chhnang.
| Last updated | July 8, 2020 |
| Created | July 8, 2020 |
| Name | Fact sheet: Innovations for Social Accountability in Cambodia (ISAC) (English) |
| Description | Innovations for Social Accountability in Cambodia (ISAC) is a five-year (2019-2024) project funded by the United States Agency for International Development (USAID), implemented by FHI 360, with its partners Development Alternatives Incorporated (DAI), Internews, and ODC, working in parallel with the second phase of the Implementation Plan for Social Accountability (ISAF 2). ISAC supports demand side social accountability activities through grantee partners in 51 sangkats in seven municipalities of six provinces: Battambang, Banteay Meanchey (Poi Pet and Serey Sophorn), Siem Reap, Kampot, Kandal (Ta Kmao), and Kampong Chhnang. |