Basic information of school by province (2012-2013)
This dataset consists of information about education statistics and indicators for the academic year 2012-2013 and 2013-2014. It includes the promotion, drop-out, and repetition of the student from primary school to secondary school by province.
Data Resources (53)
Dataset reference date July 10, 2018
West bounding coordinates 102.85571083464578
East bounding coordinates 106.15556605803958
South bounding coordinates 10.442829200003219
North bounding coordinates 13.896380923947273
Process Step ODC downloaded the Education Management Information System document for academic year 2012-2013 and 2013-2014 as the non-spatial data from the Ministry of Education Youth and Sports website then join with the Cambodia's basemap. ODC exported it to KML and GeoJSON extensions. Then, ODC visualized this data on GeoServer for creating a layer on ODC map explorer.
Lineage Ministry of Education Youth and Sport in Cambodia Address: #80, Norodom Blvd., Phnom Penh, Kingdom of Cambodia. Telephone: (855-23) 219 285, Email: info@moeys.gov.kh /​ webmaster@moeys.gov.kh, Website: http://www.moeys.gov.kh/en/home.html.
Responsible party Ministry of Education, Youth and Sport Address: #80, Norodom Blvd., Phnom Penh, Kingdom of Cambodia. Telephone: (855-23) 219 285, Email: info@moeys.gov.kh /​ webmaster@moeys.gov.kh
Metadata creator information Metadata last updated on 2018-07-10. For inquiries contact: Open Development Cambodia (ODC). Address: #43 St. 208, Phnom Penh, Cambodia. Email: contact@opendevcam.net, Website: http://www.opendevcam.net.
Attributes Province_en Province in English Province_kh Province in Khmer RFPG1-6 Promotion rate for female students in primary school RFRG1-6 Repetition Rate for female students in primary school RFDG1-6 Drop-out rate for female students in primary school RFPG7-9 Promotion rate for female students in lower secondary school RFRG7-9 Repetition Rate for female students in lower secondary school RFDG7-9 Drop-out rate for female students in lower secondary school RFPG10-12 Promotion rate for female students in upper secondary school FRG10-12 Repetition Rate for female students in upper secondary school FDG10-12 Drop-out rate for female students in upper secondary school NFSCG6 Number of female students completed primary school NFSCG9 Number of female students completed lower secondary school NFSCG12 Number of female students completed upper secondary school TFSG1-6 Total number of female students in primary school TFSG7-9 Total number of female students in lower secondary school TFSG10-12 Total number of female students in upper secondary school RMPG1-6 Promotion rate for male students in primary school RMRG1-6 Repetition rate for male students in primary school RMDG1-6 Drop-out rate for male students in primary school RMPG7-9 Promotion rate for male students in lower secondary school RMRG7-9 Repetition rate for male students in lower secondary school RMDG7-9 Drop-out rate for male students in lower secondary school RMPG10-12 Promotion rate for male students in upper secondary school RMRG10-12 Repetition rate for male students in upper secondary school RMDG10-12 Drop-out rate for male students in upper secondary school NTMSG1-6 Number of male students completed primary school NTMSG7-9 Number of male students completed lower secondary school NTMSG10-12 Number of male students completed upper secondary school MSCG6 Total number of male students in primary school MSCG9 Total number of male students in lower secondary school MSCG12 Total number of male students in upper secondary school BWGF Number of schools with not good floor BWGR Number of schools with not good roof BWGW Number of schools with not good wall