While various Prince units have made numerous efforts, we are particularly honored to play a part in the Kingdom’s COVID-19 support and relief efforts. These include the donation of $3 million twice by our Chairman to help Cambodia purchase 1 million vaccines to combat the COVID-19 epidemic, donating 110,000 PPE (hospital gowns) to aid the government’s vaccination drive for Phnom Penh, as well as the organization of several rounds of vaccination to ensure that all 3,500+ Prince employees are protected.
| Name | Webpage capture on the news article of CDC approves three investment projects worth over US$12m for PP & K. SpeuPrince Holding Group, a multi award winner moves into making strategic evidence-based investments in CSR |
While various Prince units have made numerous efforts, we are particularly honored to play a part in the Kingdom’s COVID-19 support and relief efforts. These include the donation of $3 million twice by our Chairman to help Cambodia purchase 1 million vaccines to combat the COVID-19 epidemic, donating 110,000 PPE (hospital gowns) to aid the government’s vaccination drive for Phnom Penh, as well as the organization of several rounds of vaccination to ensure that all 3,500+ Prince employees are protected. |