Name Webpage capture on the news article about Industry, government representatives propose minimum wage decrease for garment workers
The article discusses the second of three negotiation meetings regarding the minimum wage for Cambodian garment workers in 2022. Union representatives are advocating for a wage increase to $214.20, citing increased living costs and inflation. In contrast, the Garment Manufacturing Association of Cambodia (GMAC) and government representatives are arguing for a wage decrease due to economic challenges posed by COVID-19. GMAC proposed a wage reduction to $183.40, while the government suggested $191.90. Both sides have not yet changed their positions. Workers express concerns that any wage cut would severely impact their ability to meet daily expenses and support their families.