Last updated June 25, 2024
Name Webpage capture on the news article about​ ‘Community Is OK,’ Authorities Say After 64 New Covid-19 Cases in Commune
The article talks about a sudden increase in COVID-19 cases, with more than 100 cases found in closed casinos in a district in Kandal province, Cambodia. Six casinos in the area are shut down, and over 1,000 workers are in quarantine. Despite this, the local leader assures the community that the risk is confined to the casinos. The new cases involve people from China, Cambodia, Vietnam, and Thailand. Also, a 55-year-old Cambodian man from Kandal died from COVID-19. Concerns arise about where the infection originated, especially with three police officers dead and others sick. The Health Ministry reports 96 new cases across the country, with some in various provinces.