Last updated September 21, 2023
Name Sub-decree no. 42 on the cutting of 1,130 hectares of land in Say village, Prongil commune, Phnum Kravanh district, Pursat Province, out of forest cover in 2002 and Phnom Aoral wildlife sanctuary to reclassify as state private land for the implementation of social land concessions for former members of the armed forces and their families
This sub-decree shows the cutting of 1,130 hectares (one thousand one hundred and thirty) hectares in Say village, Prongil commune, Phnum Kravanh district, Pursat Province from the forest cover in 2002 and Phnom Aoral wildlife sanctuary as a state private land for the implementation of social land concessions for former members of the armed forces and their families. Assign the mandate to occupy and distribute the above sate private land to the Pursat Provincial Land Management Committee for management and administration in accordance with the procedures in force.