Last updated February 10, 2026
Name Sub-decree no. 229 on the reclassification of 2746 hectares, 55 ares, and 93 centiares from state public land to state private land for collective ownership to the Jarai indigenous community in Tang Se village, Nhang commune, Andoung Meas district, Ratanakiri province, and granting ownership rights to the land parcel
This sub-decree focuses on the reclassification of 2746 hectares, 55 ares, and 93 centiares from state public land to state private land for collective ownership to the Jarai indigenous community in Tang Se village, Nhang commune, Andoung Meas district, Ratanakiri province, and granting ownership rights to the land parcel through the Project UTM Zone 48N Datum WGS 1984 coordinate system, as shown in the appendix to this sub-decree.