Law Adopting the Optional Protocol to the Convention on the Elimination of Discrimination Against Women (Khmer and English)
The Optional Protocol to the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women (OP-CEDAW) is an international treaty which establishes complaint and inquiry mechanisms for the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination Against Women (CEDAW). Parties to the Protocol allow the Committee on the Elimination of Discrimination against Women to hear complaints from individuals or inquire into "grave or systematic violations" of the Convention. The Kingdom of Cambodia adopted this protocol in 2009.
Name | Law Adopting the Optional Protocol to the Convention on the Elimination of Discrimination Against Women (Khmer and English) |
The Optional Protocol to the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women (OP-CEDAW) is an international treaty which establishes complaint and inquiry mechanisms for the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination Against Women (CEDAW). Parties to the Protocol allow the Committee on the Elimination of Discrimination against Women to hear complaints from individuals or inquire into "grave or systematic violations" of the Convention. The Kingdom of Cambodia adopted this protocol in 2009. |