[Draft] Report on Environmental Impact Assessment of investment projects for rubber plant development and product processing in Stong and Prasat Balang districts, Kampong Thom Province
C.R.C.K. 2 Aphivath Caout Chouc Co., Ltd is a company registered with the Ministry of Commerce with an initial investment budget of 20 million riels. This company was planning to invest an additional USD 59,636,617 for initial planting, civil construction, procurement, production, and business operations during the first 10 years of the development of the farm.
Data Resource Preview - 1. Table of Content
Topics Rubber
• CRCK Aphivath Caoutchouc Co. Ltd.
Concession/License name C.R.C.K. 2 Aphivath Caout Chouc Co., Ltd
Metadata last updated on 2020-08-12. For inquiries contact: Open Development Cambodia, Email: contact@opendevcam.net, Website: http://www.opendevcam.net Address: 43 St. 208, Phnom Penh, Cambodia.
Granted area 7289.0
Contract term 80.0
The company needs labor forces such as staff, workers, technicians, and management teams in total 866 for the first year and increase to 2,413 in the 3rd year. From the 6th to 10th year, the company requires workforces from 1,968 to 2029 and in the 15th year, the required labors would be 1,968.
Number of created jobs 1968.0
The company prepared measures of impact reduction as defined in the table of summary measures for reducing the impact in this report and the ministry (Department of EIA) and a joint working group of Technical Secretary has to conduct fieldwork and assess the practicalities of the company.
The total budget planned for the implementation of the Environmental Management Plan during the nine years phase of the development project is USD 3,086,500 USD. The budget shall be used for: (1) infrastructure construction; (2) management of buffer zones; (3) contribution fund for community development and recover the environment; (4) implement controlling and assessing programs.