Sub-decree No194 on downsizing 846.8997 hectares in Ou Chum district, Ratanakiri province from forest cover 2002 and privatizing state land for grants as communal ownership for a Kreung indigenous and ownership on land parcel
Land area of 846.8997 hectare in Ou Chum district, Ratanakiri province has downsized from Forest Cover 2002 and reclassified as "State Private Land" for granting purpose as comm...
Sub-decree No 74 on downsizing 3 131.5451 hectares in Ou Chum district, Ratanakiri province from forest cover 2002 and privatizing state land for granting purpose to Krung indigenous communal ownership for 4 communities and issuing ownership of land parcel
Land area of 3131.5451 hectares in Ou Chum district, Ratanakiri province has downsized from Forest Cover 2002 and reclassified as “State Private Land” for granting purpose as co...
Sub-decree No.125 on downsizing 1496.3127 hectares in Ou Chum district, Ratanakiri province from forest cover 2002 and reclassifying to private state land for granting purpose to Kreung indigenous communal ownership for one community and issue ownership of land parcel
Land area of 1496.3127 hectare in Ou Chum district, Ratanakiri province has downsized from Forest Cover 2002 and reclassified as "State Private Land" for granting purpose as com...
Sub-decree No.124 on downsizing 605.8134 hectares in Ou Chum district, Ratanakiri province from forest cover 2002 and reclassifying to private state land for granting purpose to Tumpoun indigenous communal ownership for one community and issue ownership of land parcel
Land area of 605.8134 hectare in Ou Chum district, Ratanakiri province has downsized from Forest Cover 2002 and reclassified as "State Private Land" for granting purpose as comm...
Sub-decree No.247 on downsizing a total land area of 406.88 hectares in Keo Seima district, Mondulkiri province from Snoul Wildlife Sancuary, Seima Biodiversity Protected Area and land area of forest cover 2002 and reclassification as "State Private Land"; As well as downsizing from a land planned for social land concession for granting purpose to Pnong indigenous communal ownership of 1 community with 80 families
Land area of 406.88 hectare was given to Management Committee of State Land in Mondulkiri to manage and provide land as a Communal Ownership to 80 families of Pnong indigenous c...
Sub-decree No.239 on downsizing a total land area of 358.51 hectare in Keo Seima district, Mondulkiri province from Seima Biodiversity Protected Area and reclassification as "State Private Land" for granting purpose to Pnong indigenous communal ownership of 1 community with 31 families
A total land area of 358.51 hectares was given the mandate to Land Management Committee of Mondulkiri province to manage and distribute State Private Land for granting as commun...
Sub-decree No.186 on on downsizing 402.04 hectar from forest cover 2002 in Sambor district Kratie province and reclassification of private state land for granting as Pnong indigenous communal ownership for 1 community and land parcel rights
One Pnong indigenous community with 37 families in Ou Kork village, Ou Krean commune, Sambor district, Kratie province was granted ownership on a communal land with the size of ...
Sub-decree No.62 on downsizing a total land area of 711.31 hectare in Keo Seima district, Mondulkiri province from Seima Biodiversity Protected Area and reclassification as State Private Land for granting purpose to Pnong indigenous communal ownership of 72 families and issue ownership of land parcel
A total land area of 711.31 hectare in Keo Seima district of Mondulkiri province is downsized from Seima Biodiversity Protected Area and reclassified as "State Private Land" fo...
One Pnong indigenous community with 132 families in Sambor district, Kratie province was granted ownership on a communal land with the size of 597.31 hectares consisting of 35 p...
Prakas No.612 on Establishment and Management of Community Forest Area in Kep Province
The community forest areas is established and put under management of Kep's District Forestry Administration in order to manage and preserve biology resources.The area has a t...
Remark on Indigenous ethnic minority communal land rights: policy and achievements
In order to temporarily protect the land use rights of the indigenous ethnic minority communities, the General Secretariat of the Council for Land Policy and the MLMUPC shall wo...
The Constitution of Cambodia (1970)
The Second Constitution of 1972: Khmer Republic (1970-1975)
Sub-Decree No. 79 on Community Forestry Management
This Sub-Decree aims at determining rules for the establishment, management and use of community forests throughout the Kingdom of Cambodia.
Law on Nationality (1996)
Law on the Approval of the Paris Agreement on Climate Change
The Paris Agreement on Climate Change is an agreement within the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) dealing with greenhouse gas emissions mitigation,...
Law on Statistics
The law is intended to control any work related to the collection, processing, collection, analysis, publication and dissemination of statistical data.
This zoning guideline on protected areas in Cambodia was established for all stakeholders to use as the basic references for zoning the natural protected areas of Cambodia which...
Sub decree No. 50 on the identification of community of Ou Ya Dav National Park with 528.97 hectares of land in Ta Kok Chray village, Bar Kham commune, Ou Ya Dav district, Ratanak Kiri province
This Sub-decree aims to identify a community in Ou Ya Dav National Park which consists of 528.97 hectares of land in Ta Kok Chray village, Bar Kham commune, Ou Ya Dav district,...