License: CC-BY-SA-4.0 Formats: HTML
This dataset provides the distances students need to travel to reach upper secondary schools for each village in Cambodia. Geographic data is encoded in the WGS 84 coordinate re...
• Memorandum of Understanding between the Secretariat of National Committee for Sub-National Democratic Development Secretariat (NCDDS) and partners of the Implementation of Social Accountability Framework (I-SAF)
This page gives information about the 5 non-government organizations which worked on the Implementation of Social Accountability Implementation Plan for Sub-National Democratic ...
• Use Hansen high-res forest cover maps wisely, experts say
At a glance: New paper by Hansen et al., can visualize changes in forest cover at 30m resolution Can help country experts or researchers to better assess forest cover and...
• It's Time to Move Towards Environmental Sustainability
June 5th marks the annual World Environment Day, a time to reflect on the importance of protecting the environment. In September 2015, the UN General Assembly adopted 17 Susta...
• UNFPA steps-up the SDG localization in Cambodia
The seventeen sustainable development goals adopted at the United Nations General Assembly in New York last year, September 2015, aim to make a better world over the next 15 yea...
• Who will finance development in Cambodia?
The Government is well positioned to lead and finance the next stage of national development. Managing partnerships with the private sector will be of increased importance while...
• Human Rights in Cambodia: The Façade of Stability 2006
This is a report on human rights in Cambodia published by Cambodian League for the Promotion and Defense of Human Rights (LICADHO) in 2006. Its contents provide an illustration ...
• Southern Gold: Projecta in Cambodia
This screenshot document briefs information of Southern Gold receiving 7 granted exploration licences for gold and metal covering over 1,500 square km in northeast Cambodia. The...