• The July 26, 1998 Cambodian National Assembly elections
This report details the political environment of and technical preparations for the July 26, 1998 National Assembly elections in Cambodia. In addition, the report assesses the e...
• Electoral reform in Cambodia
This program consultation report is the result of election document and legal framework reviews, and in-depth consultations and interviews with nearly 150 stakeholder representa...
• Directory of the National Assembly's members in the 4th legislature (2008-2013)
A directory of the National Assembly's member is published under COMFREL Parliament and Parliamentarian Watch program, serving as tools to provide necessary information on the o...
• Directory of the National Assembly's members in the 5th legislature (2013-2018)
• Report on constituency dialogues in Cambodia (2009)
The constituency dialogue is similar to that of a town hall meeting and anyone is welcome to attend. Moderated by experienced NDI staff, the forum opens the floor to between 400...
• ANFREL final report: 2002 Cambodia commune/sangkat council elections
The report was the result of ANFREL's missions to observe Cambodia's 2002 commune council elections from 25 December 2001 to 25 February 2002. A group of nine experienced long-t...
• An assessment of Cambodian political parties
This document includes reports on the three major Cambodian political parties (CPP, FUNCINPEC and BLDP) and a listing of NDI's 1994 programs to help strengthen these parties and...
• Report on constituency dialogues in Cambodia (2013)
The constituency dialogue is similar to that of a town hall meeting and anyone is welcome to attend. Moderated by experienced NDI staff, the forum opens the floor to between 250...
• Directory of the National Assembly's members in the 3rd legislature (2003-2008)
• Report on constituency dialogues in Cambodia (2012)
• The 2002 Cambodian commune council elections
On February 3, 2002, Cambodia held elections for councils in 1,621 communes across the country. As the first local polls since the 1991 United Nations-sponsored peace plan, comm...
• Report on constituency dialogues in Cambodia (2010)
The constituency dialogue is similar to that of a town hall meeting and anyone is welcome to attend. Moderated by experienced NDI staff, the forum opens the floor to between 300...
• Report on constituency dialogues in Cambodia (2011)