These screenshot documents are about information of (Cambodia) Cement Chakrey Ting Factory Co., Ltd. registered in the ministry of commerce. The information posted on the minist...
A protected forest for the conservation of genetic resources, water resources, plants and wildlife was established in Mondulkiri province. The protected forest is organized and ...
Visualizing land concessions over time (Screen shot of Dong Nai concession)
A screen shot of an interactive map showing the ELC granted to Dong Nay [Dong Nai] in 2010.
Based on the results of the inter-ministerial committee meeting for assessment, measurement and evaluation of the economic land concessions (ELCs) dated on 3 August 2015, the Of...
Visualizing land concessions over time (Screen shot of Leang Bou concession)
A screen shot of an interactive map showing the ELC granted to Leang Bou in 2010.
This the cases study of Gati village, Keo Seima district and Pou Rapeth village, Pechreada District, Mondulkiri province in 2009. The objective of the case studies of Analyzing ...
Business registration: Cambo Cana Kiri Development Ltd
This written information highlighted company profile of Cambo Cana Kiri Development Ltd., a private limited company; and their head office located at # 178Eo, Street 112, Sangka...
This screenshot document provides information of Kampot Cement Co., Ltd. registered at the Ministry of Commerce. The Concrete Production Aggregete Co., Ltd has 3946.975 and SCI ...
Report: 2011 results & 2012 work plan - general department of mine resources
This content had detailed information of 2011 work achievement of Department of Mine Resource, Ministry of Industry, Mine and Energy; and of 2012 work plan. In 2011, the officer...
This screenshot document is about detailed information of Va Ly Heng Peanich Group Co., Ltd. registered in the ministry of commerce. The information is posted on the ministry's...
Notice of Establishment of Commercial Enterprise: Wing Srun Co, Ltd
This screenshot document is about detailed information of Wing Srun Co, Ltd registered in the ministry of commerce. The information is posted on the ministry's website and ODC's...
Report on Mining Sector in Cambodia
The report is prepared to study the Mining Sector in Cambodia. By 2012, there has been approximately 60 mining companies got the license to explore on the land concession partic...
Notice on amendment of memorandum and articles: Cement Chakrey Ting Factory Co.,Ltd
This screenshot is an amendment of memorandum and articles of Cambodia Cement Chakrey Ting Factory Co.,Ltd. The registration was done with the Ministry of Commerce. The Chairman...
Business registration: Sino Create (Cambodia) Investment Co., Ltd.
The section showed information about initial registered form of Sino Create (Cambodia) Investment Co., Ltd. as a Private Limited company to Single Member Private Limited company...
Business registration: OKSAN (Cambodia) Inc.
This screenshot provides informaiton of OKSAN (Cambodia) Inc. The company was registered at the Ministry of Commerce. The Chairman of this company is Mr.Park Wa Jin. The address...
Kenertec Takes over Rovieng Iron Mine in Cambodia
This Kenertec website showed information about government-private sector cooperation and the relationship between Cambodian and Korean governments to push forward enabling Korea...
Brighton Mining Group: Gold/Metal Projects; Mundulkiri.
This screenshot document was about information Brighton Mining Group's gold/metal project location in Mondulkiri. The information was posted on the company's website and ODC's w...
CEN: 26 Companies Conduct Mineral Exploitation in Preah Vihear by 2013
This screenshot document is from CEN website listing 26 companies' names, including Kingdom Resources Co., Ltd., conducting mineral exploitation in Preah Vihear, and ODC's worki...
The site for proposed 260-MW Stung Cheay Areng Dam is located in Central Cardamom Protected Forest. China-based Sinohydro Resources is contracted by the Cambodian government for...
The Chinese-built Lower Stung Russei Chrum Hydropower dam located in Bak Klong commune of Koh Kong province, in the Southwestern part of Cambodia has begun operation. The constr...