Voter list audit in Cambodia (2017)
This report provides key findings of the Voter List Audit (VLA) conducted by the Committee for Free and Fair Elections (COMFREL) to examine the 2016 voters list. COMFREL deployed 269 observers to conduct a two-way test: People-to-list (P2L) in December 2016 and List-to-people (L2P) in January-February 2017. This audit found that there are significant improvements on the quality of the 2016 voter list in its completeness, currency, and accuracy compared with the previous voter list. The audit revealed the following: 89.3 percent of all eligible citizens who reside in Cambodia are currently on the voters list; 98 percent of names on the list can be verified.
Last updated | November 26, 2017 |
Created | November 26, 2017 |
Name | Voter list audit in Cambodia (2017) |
This report provides key findings of the Voter List Audit (VLA) conducted by the Committee for Free and Fair Elections (COMFREL) to examine the 2016 voters list. COMFREL deployed 269 observers to conduct a two-way test: People-to-list (P2L) in December 2016 and List-to-people (L2P) in January-February 2017. This audit found that there are significant improvements on the quality of the 2016 voter list in its completeness, currency, and accuracy compared with the previous voter list. The audit revealed the following: 89.3 percent of all eligible citizens who reside in Cambodia are currently on the voters list; 98 percent of names on the list can be verified. |