Last updated May 16, 2022
Name The​ education​ youth​ and​ sport​ performance​ in​ the​ academic​ year​ 2019-2020​ and​ goals​ for​ the​ academic​ year​ 2020-2021 [English]
Academic​ year​ 2019-2020​ is​ the​ 2nd​ year​ that​ the​ Ministry​ of​ Education,​ Youth​ and​ Sports​ implemented​ the​ Education​ Strategic​ Plan​ 2019-2023​ in​ line​ with​ the​ National​ Strategic​ Development​ Plan​ 2019-2023,​ within​ the​ framework​ of​ Rectangular​ Strategy​ Phase​ 4​ of​ the​ Royal​ Government​ of​ the​ 6th​ Legislature​ of​ the​ National​ Assembly,​ and​ policy,​ strategy​ and​ prioritized​ programs​ in​ line​ with​ Cambodia’s​ Education​ Roadmap​ 2030​ with​ an​ aim​ to​ achieve​ the​ Sustainable​ Development​ Goals​ 2030.