This Policy Paper has been prepared by senior level technical team of the Ministry of Economy and Finance with inputs obtained from regional consultative forums as well as from some development partners. In particular, the inputs from experience learned from a number of countries, especially those in Asia, that have been successful in the development and implementation of public investment projects using PPPs. Meanwhile, the preparation of “Policy Paper on Public-Private Partnerships for Public Investment Project Management, 2016 – 2020” was done based on current context of Cambodia and in accordance with global practices and trends.
Name | Public-Private Partnerships For Public Investment Project Management 2016 – 2020 (Khmer) |
This Policy Paper has been prepared by senior level technical team of the Ministry of Economy and Finance with inputs obtained from regional consultative forums as well as from some development partners. In particular, the inputs from experience learned from a number of countries, especially those in Asia, that have been successful in the development and implementation of public investment projects using PPPs. Meanwhile, the preparation of “Policy Paper on Public-Private Partnerships for Public Investment Project Management, 2016 – 2020” was done based on current context of Cambodia and in accordance with global practices and trends. |